oktem-kalaycioglu
Öktem Kalaycıoğlu
DSK (Darüşşafaka Spor Kulübü) olarak Darüşşafaka Beden Eğitim Bölümü ve Başkanı (şimdi Yaşam Müdürü) Fahri Özbey ile neredeyse her hafta çeşitli vesilelerle görüşüyoruz.
Ayrıca bölümle veya başkanıyla temalı toplantılar yapıyoruz gerektikçe…
Darüşşafaka Maslak Yerleşkesi neredeyse bir spor akademisi olanaklarına sahip. Öğrencilerin 24 saat 5 gün okulda olmaları spor yapmayı kolaylaştırıyor (sabah 06.00’da futbol sahası dolu olabiliyor antrenmanlar dolayısıyla). Güçlü, ilgili ve sürekli konuya odaklanan bir beden eğitimi bölümü var.
Bu olumlu faktörlerin yanı sıra ülkede genel olarak görülen akademik başarı – spor çatışması ve spor kültürünün yetersizliği engelleyici unsur olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin spora katılımı % 85 gibi yüksek/güzel bir ortalamada seyrederken sınav yıllarında çok aşağılara düşüyor : 8. sınıflarda % 30; 12. sınıflarda % 10 dolaylarına iniyor. Yani 10 öğrencinin 9’u spor yaparken sınav baskısıyla son sınıfta 10 öğrenciden biri spor yapıyor ! Veli, camia, yönetim beklentisi; sporla okul işlerinin disiplinli bir şekilde öğrenciler tarafından yönetilme alışkanlıklarındaki eksiklikler bu sonuçlara yol açıyor. Sınava ve teste dayalı seçme/yerleştirme sistemi ve spor kültürünün, henüz “başka işler yapamayan spor yapar/sporda ilerler” ve “spor sadece şampiyon olursan güzel” anlayışını yıkacak güçte olmaması bu olumsuz unsurları güçlendiriyor.
Spor cennetinde değişen ilgiler
Yine de Darüşşafaka bir spor cenneti.  Öğrencilerin spora katılım olanakları ve katılımları son derece yüksek ve kaliteli.
Geçen hafta spor bölümüyle yaptığımız toplantımızda başka konuların yanı sıra Darüşşafakalı öğrencilerin yaptıkları ve sivrildikleri hangi dallarda DSK lisansı ile mücadele edebileceklerini konuştuk.
Öğrencilerin çeşitli spor dallarındaki ilgileri ve performansları zamanla değişiyor. Bir zamanlar popüler olan bir süre sonra sönüyor, arka plana geriliyor veya tersi… Örneğin bir zamanlar çok ileri seviyede yapılan hentbol ve masa tenisi bugün Darüşşafaka’da dikkat çeken bir alan değil. Bir zamanlar kızlar voleybolda ve baskette etkindiler, şimdilerde futbolda çok iyiler ve örneğin Darüşafaka Liseli kızlar “Kızlar Sahada” Turnuvasında Gençlik Kupası Şampiyonu oldular (Ekim 2016).
Hangi dallara ilgi yoğun ?
Okulda çok değişik alanlarda spor yapılıyor. Futbol ve basketbol başı çekiyor. Badminton bir süredir ilgi görüyor ve iyi dereceler alan oyuncular var. Maço kültür öğrenciler üzerinde olumsuz baskı yapsa da dans alanında çok iyi kız ve erkekler var. Uluslararası yarışmalara katılan 2007 mezunu Emre Karaal şimdi kardeşlerini eğitiyor (Emre’nin portresi için bknz : http://dsk.org.tr/emre-darussafaka-kararim-hayatimi-degistirdi/). Masa tenisi, okulda bir çok yere masalar konularak teşvik edildiği halde şimdilik Necdet Baysan’lar (http://dsk.org.tr/necdet-baysan-bir-an-evvel-kalkalim-da-pinpon-oynayalim-diye-bakardik/) veya Savaş Ertufan’lar görmüyoruz (http://dsk.org.tr/savas-ertufan-dacka-tam-bir-spor-imkanlari-cennetiydi/). Ama beden eğitimi bölümüne yeni katılan Tülin İlyas öğretmen tarafından masa tenisi özel takibe alındı, bir kaç yıl sonra güzel haberler duyabiliriz. Satranç geleneksel olarak Darüşşafaka’da güçlü bir spor. Keşke DSK Satranç takımının tümü öğrencilerden ve mezunlardan oluşabilse… Yetenekli Ceylan’a eğitim desteği vermiştik şimdi iki genç yeteneğe daha bu desteği genişletmek gerektiğini sevinerek gördük. Umuyoruz yakında takımda yerlerini alırlar.
Özetle iyi şeyler oluyor ve olmaya devam edecek; bizler de gözümüzü kulağımızı Daçka’ya vermeye devam edelim.
Ekim 2016
PAYLAŞ
Önceki İçerikGelişim Üniversitesi’nden Daçka’da aşure ziyafeti
Sonraki İçerikGenç Kız Futbol Takımı Şampiyon!
1955'de Zonguldak'ta doğdu. 1966'da Darüşşafaka'ya girdi. 1979'da Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Kısaca Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı'nda uzunca bankalarda çalıştı. DSK YK'da genel sekreter olarak ve Daçka için gönüllüce çabalıyor; okumayı, düşünmeyi ve gezmeyi seviyor.

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.